Poznáte to. Prechádzka po lese, krásne to vonia. A vtedy príde myšlienka. Čo ak niektorá z týchto rastlín dokáže liečiť rakovinu?
Pre biológa maličkosť – odtrhne rastlinku, vyizoluje z nej biologicky aktívne látky, otestuje ich potenciálnu protinádorovú aktivitu v podmienkach in vitro, čiže na bunkovej línii v Petriho miske. A keď to funguje, šup s látkou potkanom do papuľky!
Celý proces je však dlhý a podieľa sa na ňom mnoho biológov:
- Botanici z Katedry botaniky nájdu rastlinku, očistia ju a vyizolujú z nej relevantné látky.
- Extrakty posunú bunkovým biológom. Tí sa postarajú o všetky testy, aby dokázali potenciálne protinádorové účinky extraktov.
- Ak látka funguje podľa očakávaní, už neostáva viac, ako ju otestovať in vivo (na živých organizmoch). Na Katedre fyziológie živočíchov sa tím vedcov pustí do experimentu s potkanmi, ktorým podajú látku každý deň.
- Ak látka účinkuje na zvieratách (teda sa im vyvinú menšie nádory, alebo sa ich vyvinie menej, prípadne žiadne), biológovia otvoria fľašu šampanského, spíšu svoje výsledky a publikujú ich.
- Cez publikáciu sa informácia dostane k lekárom, ktorí spustia klinické študovanie na pacientoch.
Pridaj sa k nám, lebo ten pocit, keď nájdeš niečo unikátne, je na nezaplatenie. Pozri si video, ako celý výskum prebieha:
Príspevok pripravili RNDr. Terézia Kisková PhD., RNDr. Michal Goga PhD., RNDr. Dajana Ručová, PhD., RNDr. Petra Hradická, RNDr. Martin Majerník, PhD. a iní.
Kontakt na autorov: terezia.kiskova@upjs.sk, michal.goga@upjs.sk, martin.majernik@upjs.sk, dajana.rucova@upjs.sk