Top

Liečia prírodné látky rakovinu? (video)

Poznáte to. Prechádzka po lese, krásne to vonia. A vtedy príde myšlienka. Čo ak niektorá z týchto rastlín dokáže liečiť rakovinu?

Pre biológa maličkosť – odtrhne rastlinku, vyizoluje z nej biologicky aktívne látky, otestuje ich potenciálnu protinádorovú aktivitu v podmienkach in vitro, čiže na bunkovej línii v Petriho miske. A keď to funguje, šup s látkou potkanom do papuľky!

Celý proces je však dlhý a podieľa sa na ňom mnoho biológov:

    1. Botanici z Katedry botaniky nájdu rastlinku, očistia ju a vyizolujú z nej relevantné látky.
    1. Extrakty posunú bunkovým biológom. Tí sa postarajú o všetky testy, aby dokázali potenciálne protinádorové účinky extraktov.
    1. Ak látka funguje podľa očakávaní, už neostáva viac, ako ju otestovať in vivo (na živých organizmoch). Na Katedre fyziológie živočíchov sa tím vedcov pustí do experimentu s potkanmi, ktorým podajú látku každý deň.
    1. Ak látka účinkuje na zvieratách (teda sa im vyvinú menšie nádory, alebo sa ich vyvinie menej, prípadne žiadne), biológovia otvoria fľašu šampanského, spíšu svoje výsledky a publikujú ich.
  1. Cez publikáciu sa informácia dostane k lekárom, ktorí spustia klinické študovanie na pacientoch.

Pridaj sa k nám, lebo ten pocit, keď nájdeš niečo unikátne, je na nezaplatenie. Pozri si video, ako celý výskum prebieha:

Príspevok pripravili RNDr. Terézia Kisková PhD., RNDr. Michal Goga PhD., RNDr. Dajana Ručová, PhD., RNDr. Petra Hradická, RNDr. Martin Majerník, PhD. a iní.

Kontakt na autorov: terezia.kiskova@upjs.sk, michal.goga@upjs.sk, martin.majernik@upjs.sk, dajana.rucova@upjs.sk